RFbox-KD

HAYATİ BİR DÖNGÜ - SU:

Kuyulardan veya başka su kaynaklarından elde edilen suyun kullanılmak üzere bir depoda biriktirilmesi gerekmektedir. Bu depolar ise genellikle yüksek bir tepede yada inşa edilmiş bir su kulesinden basınç oluşturacak şekilde suyun kullanılacağı yerlere gönderilmektedir. 

 

Bu döngüde dikkat edilecek çok önemli bazı noktalar söz konusudur:

 

1. Depo asla boş kalmamalı, böylece su kullanacak yerlerde susuzluk yaşanmasın. 

2. Depo taşmamalı: Böylece hem su israf edilmesin, hem su taşkını civara zarar vermesin hem de gereksiz enerji kullanılmamış olsun.

 

Bu noktada çözüm sağlamak için kuyu-depo otomasyon sistemlerine büyük iş düşüyor. 

 

İşte bu Kuyu-Depo Otomasyon sistemlerinin ana omurgasını ise kablosuz haberleşme sistemi oluşturuyor. RFbox-KD tam da bu noktada çok önemi bir görevi üstleniyor.

 

 

RFbox-KD kararlı ve kesintisiz iletişimi sağlayarak depo'da su bitmeden önce su kaynağındaki (kuyu, dere, baraj vb.) pompayı uzaktan otomatik olarak çalıştırıyor ve depodaki su istenilen seviyeye ulaşınca da otomatik olarak uzaktan kablosuz haberleşme ile pompayı yeniden durduruyor.

 

Böylece su taşkını veya susuz kalma gibi bir sorun ortadan kalkmış oluyor.

 

Peki başka riskler yok mu bu döngüde. Elbette var. Mesela kötü amaçlı birisi depoya girip suyun içine bir şeyler karıştırmak istedi. Ya da deponun bulunduğu yerden işine yarayacağını düşündüğü bazı şeyleri çalmak istedi. RFbox-KD bu noktada da önemli bir görev icra ediyor. İzinsiz giriş yapıldığında bu durumu kapıdan aldığı bir dijital sinyal ile algılayıp uzakta pompanın bulunduğu yerde bir alarm-siren çaldırarak haber verebiliyor. Ya da izinsiz olarak deponun kapağı açılmışsa RFbox-KD deponun çıkışında otomatik bir vana varsa o vanayı kapatarak muhtemel zararlı suyun kullanılacak alana gitmesini engelleyebiliyor.

 

ESNEK SENARYOLAR İÇİN HAZIR:

RFbox-KD klasik bir kuyu-depo otomasyon uygulamasının gerektirdiğinden daha fazla özelliklere sahip olduğu için daha bir çok senaryo üretilerek otomasyona bu özellikler dahil edilebilir.

Örneğin bir depoyu besleyen birden fazla pompa olduğunu düşünelim. Depo'daki su seviyesi hızlı bir şekilde azalmışsa, su seviyesini tekrar hızlı bir şekilde yükseltmek için 2 pompa birden çalıştırılabilir, su seviyesi kritik seviyeden kurtulunca ise yine tek pompa ile doluma devam edilebilir. Ya da pompalar zaman paylaşımlı çalıştırılarak pompa ve su kaynaklarının daha uzun süreli kullanılması sağlanmış olabilir.

 

GEREKSİZ TÜKETİME SON VERİN:

Depo, elektriğin en ucuz olduğu saatlerde (gece 01-06 arası) doldurularak  %50 ye varan enerji tasarrufu  sağlanmaktadır. Depo seviyesi dışında güvenlik amaçlı olarak; kapı anahtarı, hareket detektörü, 4-20 mA analog su seviyesi sensörü, motorlu vana kontrolü gibi depolar için gerekli olan ek giriş-çıkışlar da RFbox-KD ünitesi tarafından kontrol edilebilmektedir.  Kuyu tarafında, sistemin manuel veya otomatik modda çalışması sağlanabilmektedir. 10 km mesafelere kadar kablosuz kuyu-depo otomasyonu yapmak mümkündür.

 

Siz de bu hayati döngüyü sorunlardan uzak bir şekilde çalıştırmak istiyorsanız veya daha fazla bilgi almak isterseniz hemen bize ulaşabilirsiniz.

Okunma 5678 defa

Ortam