RF MAKİNE WEB SİTEMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

WWW.RFMAKINE.COM.TR

HES Otomasyonu

HES Otomasyonunun en kritik sorunlarından birisi de Santral Merkezi İle diğer istasyonlar arasındaki veri haberleşme hattının kurulmasıdır. Her ne kadar bir çok alternatif bulunsa da en pratik ve güvenilir yöntem olarak Radyo Frekansı ile veri aktarımı yapan RF data modemler tercih edilmelidir.

 

Viper SC RF data modemleri ile telsiz olarak havadan, hiç bir kablo çekme işçiliği yapmadan çok hızlı bir şekilde haberleşme hattı kurulabilmektedir. Viper Radyo Data Modemleri ile ister seri ister TCP/IP haberleşme ağı kurulabilir. Viper SC telsiz data modemlerinde standart olarak 2x RS232 portu ve 1x Ethernet portu bulunmaktadır.

 

Viper Radyo Data Modem'in Kablolu Haberleşme Sistemlerin Göre bir çok avantajı vardır, bunlar;

Hızlı Kurulum: RF data modemlerin kurulumu saatler içinde gerçekleştirilmektedir. Ortalama 20km mesafedeki iki nokta arasındaki bir telsiz haberleşme hattı ulaşımda dahil olmak üzere 1 gün içerisinde rahatlıkla tüm montajları yapılıp çalıştırılabilirken, kablo ile (bakır kablo, fiber optik kablo vs.) kurulacak bir hat aylarca zaman almaktadır. 

 

Ekonomik: Ortalama 20km mesafe için gerekli olan sadce bakır kablonun maaliyetinden daha uygun fiyatlarla iki nokta arasında, anteni, anten direği, modemleri ve kablosu içinde anahtar teslimi kablosuz bir haberleşme hattı kurabilirsiniz. Kablo hattının yer altından yada direkler ile çekilmesi, kabloların ve malzemelerin nakliyesi, bakım ve işletme maliyetlerini hesaba katmadık bile.

 

Güvenlik: Her ne kadar HES doğa dostu olsa da kendisine bir çok karşıt bulabilmektedir. Bu karşıt olan kişiler ya da kötü niyetli kişiler zaman zaman HES'lere sabotaj  girişimlerinde bulunmaktalar. İlk hedefleri ise genellikle haberleşme hatalarını kesmek olmaktadır. Kablosuz haberleşme hatlarına bu tür zararlar vermek çok daha zordur. Güvenli ve kapalı bir alana yerleştirilmiş olan Radyo modemler ya da antenlerine her hangi bir zarar  verilmesi çok zordur. Bunca zorluğa rahmen bir zarar vermeyi başaran olsa bile RF haberleşme sistemini onarmak ya da en kötü ihtimalle yenisini kurmak bile hem çok daha hızlı ve çok daha ekonomik olmaktadır.

 

Okunma 16176 defa