RF MAKİNE WEB SİTEMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

WWW.RFMAKINE.COM.TR

Telemetri Sistemleri

Telemetri Sistemlerinde uzaktan verilerin izlenmesi için ideal çözüm kablosuz haberleşme sistemlerinden başkası değildir elbette. Ancak hangi sistemin tercih edileceği önemli bir soru olarak karşımızda durmaktadır. Bu sorunun elbette birden çok doğru cevabı vardır. Çünkü her bir sistem ve gereksinimi birbiri ile aynı değildir işte bu nedenle de telemetri sistemlerinin telsiz haberleşme çözümü olarak hem RF modemler ile hem de GSM şebekesini kullanan GPRS/3G/LTE modemler ile kurulacak sistemler tercih edilebilmektedir. Daha başka alternatifler de elbette bulunmaktadır ancak pratikte kurulum ve işletme maliyeleri ve teknoloji olarak değerlendirildiğinde bu iki çözüm ön plana çıkmaktadır.

 

Telemetri sistemlerindeki verileri sahadaki enstrğmanların seri (RS232 veya RS485) arayüzlerinden ya da daha modern ve artık pratikliği ve uygulamadaki esnekliğinden ötürü vazgeçilmez durumda olan ETHERNET (TCP/IP) portu üzerinden Telsiz data modemlerine aktarıyor ve data modemler üzerinde şifrelenen ve sıkıştırılan veriler havadan merkeze akatarılmaktadırlar.

 

Radyo Data Modemler (Viper & Telit) ile kurulan telemetri haberleşme sistemleri özel ağlar olarak tanımlanmaktadırlar. Yani hiç bir üçüncü kuruma bağımlı olmadan, ağınızı başka biri ile paylaşmadan sadece size özel kendi istediğinizde açtığınız/kapattığınız %100 size ait bir haberleşme alt yapısı demektir bu. Bu açıdan bakıldığında Radyo modemler ile kurulan bu telsiz haberleşme sistemi GMS şebekesini kullanan GSM/GPRS data modemlerden daha avantajlı hale gelmektedir. Ancak GSM şebekesinin sağladığı çok geniş kapsama alanı ise GSM şebekesini avantajlı kılmaktadır. İdeal çözüm olarak telemetri networkünü RF modem altyapısı ile kurup, merkezi istasyona ise dış dünyaya çıkması için bir 3G router (Vanguard  3000) bağlayarak kopleks bir sistem kurmak ve  her iki şebekenin de avantajlarına sahip olmak mümkün olabilmektedir.

 

Telemetri Sistemlerinizde kullanabileceğiniz ürünlerimizi aşağıdaki linklerden inceleyebilir ya da daha fazla bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Okunma 19064 defa