İller Bankası İçme Suyu Otomasyon Sistemi Teknik Şartnamesi İle Uyumlu Telsiz Haberleşme Sistemleri

İller Bankası İçme Suyu Otomasyon Projesiİller Bankası Türkiye genelinde içme suyunun daha sağlıklı ve verimli bir şekilde yurdumuzun her bir tarafına ulaştırılabilmesi için çalışmalar başlattı. Bu çalışmalar kapsamında bir çok otomasyon firmasıda kurulacak tesislerin otomasyon faaliyetlerini yürütmektedirler.

 

Bir içme suyu tesisi; depolar, su kuleleri, kuyular, pompa ve terfi merkezleri, santral merkezi, scada merkezi gibi bir çok alt birimin merkezi bir kontrol mekanizması ile gözlenmesi ve kontrol edilmesi ile işletilmektedir. Bu işlerin otomatik olarak gerçekleştiği, raporların, istatistiklerin alınabildiği, uzaktan dünyanın herhangi bir yerinden sisteme erişilebildiği, gerektiğinde otomatik işleyişe müdahale edilebildiği sistemlere SCADA ve Otomasyon Sistemleri denilmektedir.

 

Bu dağınık yapıdaki birimlerin merkezi kontrol noktasına bilgileri iletmesi ve komutları alması bir gerekliliktir. Ancak arazi şartlarının uygunsuzluğu ve mesafelerin uzak olması nedeni ile bu haberleşmenin kablo ile yapılması neredeyse imkansız olmaktadır. Tam da bu noktada kablosuz haberleşme sistemlerine gereksinim duyulmaktadır. Telsiz olarak uzak mesafelerdeki istasyonlardan merkeze ve merkezden uzak birimlere verileri ileten telsiz haberleşme sistemlerinin kullanılması proje ihalesini alan şirketlerin imdadına yetişmektedir.

Bazen veri aktarımı yapılması gereken noktalar arasında 50 km'ye belki de daha büyük mesafeler ile karşılaşılabilmektedir. 50 km lik bir mesafe için kablo çekmenin zorluğu, kurulum ve bakım işçiliği ve maliyetleri göz önüne alındığında en akıllıca çözüm olarak telsiz veri aktarım sistemleri kullanılmaktadır.

 

Bu nedenlerden dolayı iller bankasının; içme suyu tesislerinin inşaası ve otomasyonu kapsamında yayınladığı teknik şartnamelerde ve yönetmelikte kablosuz haberleşmeyi sağlayacak sistemler olan RF Data Modem gibi Telsiz haberleşme ürünlerinin (RF Modem, Radyo Modem, Telsiz Modem, GSM&GPRS Modem, 3G Modem gibi bir çok isim ile anılmaktadırlar) teknik özellikleri de tarif edilmiştir.

 

RF Teknolojinin sağladığı tüm Radyo Modemler gerekli görülen teknik özellikleri fazlasıyla karşılamaktadır.

1-10W çıkış gücünde 100km mesafelere kadar veri iletebilen Viper SC Telsiz Data Modem veya serbest frekansta ve 500mW çıkış gücü ile 10km mesafelere kadar veri aktarım kabiliyeti olan PowerOne 868 RF Modem teknik şartnamedeki özellikleri karşılamaktadır.

Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi incelemeye devam edebilirsiniz. 

Hızlı Erişim için aşağıda telsiz haberleşme ile ilgili ürünlerimize erişebileceğiniz linkleri kullanabilirsiniz.

Lisanslı Bant Radyo Modem (Viper SC - 10 W)

Serbest Frekans Radyo Modem (PowerOne 868Mhz)

Telsiz Haberleşme Sistemleri (Tümü)